MENU
Jesteś tutaj: AKTUALNOŚCI Kraków z Nominacjami dla Lidera Turystyki

Kraków z Nominacjami dla Lidera Turystyki

Kraków to kolejne miasto na mapie Polski, w którym wręczono nominacje dla instytucji kultury, hoteli oraz atrakcji często odwiedzanych przez Turystów. Niemal "z klucza" Kapituła Konkursu - Zgromadzenie Forum Ekspertów nominacje przyznało dla Zamku Królewskiego Na Wawelu. Ten cieszacy się niesłabnącym powodzeniem zwiedzających obiekt - jest stałym, wręcz obowiazkowym punktem na turystycznej mapie Krakowa. Ostatnio zrewitalizowany  (nowa nawierzchnia na dziedzińcu, odnowione króżganki, wyremontowane pomieszczenia muzealne) jest jeszcze piękniejszy i urokliwy.Nominację z rąk Redaktora Naczelnego Życia Regionów Artura Świtonia odebrał dyrektor placówki dr hab. Andrzej Betej prof.UJ (na zdjęciu po prawej).

Kolejną instytucją kultury, która była nominowana w Konkursie zostało Muzeum Narodowe w Krakowie. Słynace z bogatej kolekcji dzieł sztuki - zwłaszcza malarstwa światowej sławy artystów takich jak  Leonardo da Vinci (Dama z Łasiczką) czy Rembrandt (Krajobraz z miłosiernym samarytannem) zaliczane jest do najwybitniejszych w Europie. Sa tam także obrazy Jana Matejki (m.in. Hołd Pruski) Józefa Chełmońskiego (czwórka) oraz liczne prace Wita Stwosza. Za nominacją przemawiały także wykonane w ostatnich latach projekty inforamatyczne, poprawiajace jakość obsługi ruchu turystycznego.  Nominacje odebrali dwaj wicedyrektorzy Muzeum Narodowego w Krakowie: odpowiadający za rozwój strategi i komunikacji - Tomasz  Ostrowski (z lewej) oraz  Rafał Qurini Popławski, wicedyrektor ds. działalnosci programowej.

Następnym muzeum, które znalazło eię w gronie nominowanych było Muzeum Miasta Krakowa (zarządza m.in. podziemiami obok rynku) a także Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Obecnie placówka przechodzi gruntowna modernizację. Powstaje podziemna ekspozycja, na której prezentowane będa kolejne nowoczesne urzadzenia z XX wieku. Placówka słynie z bogatej kolekcji motoryzacyjnej przypominajacej czasy PRL-u oraz zachowanych oryginalnych tramwai (oraz zajezdni) jakie jeszcze przed II wojną Światową jeździły po Krakowie. Nominację w imieniu dyrekcji MuzeumInzynierii Miejskiej odebrała Joanna Pająk.

Liste muzeów z Małopolski, które nominowane są do tytułu Lidera Turystyki uzupełnia oczywiście Muzeum żup Krakowskich Wieliczka. Ten wpisany na listę Unesco obiekt ma ponad 1000 lat i zachwyca turystów rozwiązaniami architektury wnętrz. Ekspozycja to dawna część podziemnej kopalni soli, w której znajduje sie wiele unikatowych w skali światowej obiektów technicznych, solnych rzeźb i drewnianych konstrukcji. 

Z atrakcji turystycznych Miasta Krakowa Kapituła do Konkursu wybrała tą najważniejszą - Park Wodny. Znajduje sie w nim strefa dla dzieci czy znane w całej Polsce rury, czyli wodne zjeżdżalnie, z których najdłuzsza ma ponad 160 metrów. Park Wodny w Krakowie czynny jest przez cały rok. 

Kapituła nominowała także krakowskie hotele, jako godne otrzymania tytułu Lider Turystyki W tym gronie znalazł się połozony blisko Wawelu Radisson Blu Hotel, który słynie z wysokiego komfortu obsługi turystów i serwowania smacznych posiłków, odpowiednich dla każdego gościa